Vinařství Vykoukal

logo vinařství vykoukal VVJsme malým rodinným vinařstvím sídlícím a hospodařícím v obci Hostěrádky-Rešov, cca 15km JV od Brna na tzv. Slavkovském bojišti (Austerlitz). Naše počátky sahají do roku 1996, kdy jsme začali obdělávat náš první vinohrad, na trhu však působíme až od ročníku 2008, kdy jsme se rozhodli s naší produkcí seznámit širší okruh milovníků vín.
Nyní obhospodařujeme 1,7 ha půdy, z níž asi 1 ha tvoří vinice. Ty se nachází na katastrech obcí Hostěrádky-Rešov a Újezd u Brna v tratích Stará hora. Jejich plochu pomalu postupně rozšiřujeme a hodláme v tom i nadále pokračovat. V našich vinohradech pracujeme s velkým respektem k přírodě. K ochraně proti chorobám a škůdcům používáme pouze prostředky povolené pro BIO produkci a nepoužíváme žádné herbicidy ani průmyslová hnojiva.
Zaměřujeme se na tradiční odrůdy, které zpracováváme šetrným způsobem. Kromě síry a bentonitu, se kterými zacházíme velmi obezřetně, nepoužíváme při výrobě žádná další aditiva. Snažíme se tvořit terroirová vína, tedy vína nezaměnitelná a s jasným podpisem svého původu na Slavkovském bojišti (Austerlitz). Vlajkovou lodí vinařství je odrůda Veltlínské zelené, jež zde dává opravdu znamenitá vína, tu následuje Neuburské, Chardonnay, Cabernet Moravia a další. Vína z našich vinic na Staré hoře jsou typická svou silnou minerálností a pikantní hořčinkou v dochuti.
Od roku 2009 jsme členy vinařského spolku Autentista Moravia Magna (dříve Autentisté), který se zavázal vyrábět vína pod přísnými pravidly dané Chartou Autentistů (www.autentiste.eu).

Naše vína jsou vyráběna s velkou úctou k révě vinné, našim vinicím, krajině, původním kvasinkám a lidem jež zde žijí, nebo naše víno pijí. Nejsou to vůně a chutě pro každého, ale my víme, že své obdivovatele již mají a věříme, že si najdou i další.